alicjawosik.pl

Stan wyjątkowy przy granicy z Białorusią

Stan wyjątkowy przy granicy z Białorusią

26.03.2022, 08:04

Od raptem paru dni w pasie nieopodal granicy z Białorusią obowiązuje stan wyjątkowy, którym otoczono aż 183 lokalizacji, a więc pewną część rejonów województw podlaskiego i lubelskiego. Wprowadzony został na trzydzieści dni na mocy statutu prezydenta wniesionego na deklaracje rządu. Rząd Mateusza Morawieckiego omówił naniesienie stanu wyjątkowego sytuacją na granicy z Białorusią oraz działaniami reżimu Aleksandra Łukaszenki, prowadzącego "hybrydową wojnę", w której wykorzystywani są przesiedleńcy. W oparciu o opinie rządu polskiego przywożeni są na granice migranci przez służby reżimu białoruskiego. Wśród nich jest grupa, która od już kilku tygodni obozuje w Usnarzu Górnym na Podlasiu.

Prócz tego rząd wskazywał też na zbliżające się wojskowe manewry Zapad-2021, w ramach których w niewielkiej odległości od granicy z Polską będzie ćwiczyć około dwieście tysięcy żołnierzy rosyjskich oraz białoruskich. Według konstytucji, stan wyjątkowy można urzeczywistnić, gdy w sytuacjach istotnych zagrożeń środki konstytucyjne są niewystarczające. Tymczasem zarządzenie prezydenta o wprowadzeniu stanu wyjątkowego może anulować Sejm, a więc już dziś zajmuje się sprawą.

Do działaczy politycznych opozycji zwrócił się też szef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, koordynator służb specjalnych Kamiński Mariusz, który mówił o elementach zagrożenia swobody naszego kraju a także integralności granic naszego państwa. Podkreślił także, że zarządzane aktualnie przez reżim prezydenta Republiki Białorusi, uskutecznia wielką międzynarodową operację migracyjnej turystyki. Poza tym wskazał, iż reżim białoruski uruchomił w ostatnim czasie połączenia z Libanem. Z kolei poseł KO Tomasz Siemoniak poinformował, iż w imieniu klubu Koalicji Obywatelskiej składa wniosek o uchylenie rozporządzenia prezydenta odnoszącej się do wprowadzenia stanu wyjątkowego. Zauważył, iż w argumentacji rozporządzenia nie ma informacji o tym, że aktualne zagrożenie nie może być usunięte z wykorzystaniem istniejących już środków. Ostatecznie Sejm w głosowaniu nie uchylił rozporządzenia prezydenta o naniesieniu wyjątkowego stanu tuż przy granicy z Białorusią.

Brak komentarzy

Zostaw komentarz

Wyślij